Technik hotelarstwa
Technik hotelarstwa
Technik hotelarstwa - to zawód, który przygotowuje młodzież do pracy w sektorze przemysłu turystycznego. Hotelarz zajmuje się organizacją i świadczeniem usług noclegowych, gastronomicznych oraz innych związanych z pobytem gościa w obiekcie noclegowym. Współpracuje z instytucjami oferującymi usługi towarzyszące. Wykonując ten zawód na pewno nie można wpaść w rutynę. Wynika to z nieustannie zmieniających się preferencji gości i konieczności zindywidualizowanego podejścia do ich potrzeb i wymagań. Trendy rozwojowe i doświadczenia wielu krajów wskazują, że jest to zawód rozwojowy i wymagający coraz wyższych kwalifikacji. Oczekiwania gości ciągle rosną i aby im sprostać należy cały czas podnosić ogólny standard usług.
Sylwetka kandydata.
Technik hotelarstwa to kierunek dla osób komunikatywnych, lubiących ludzi i pracę z nimi. Jest to zawód o charakterze usługowym, dlatego w całym toku nauczania zwraca się szczególną uwagę na kształcenie umiejętności dotyczących prawidłowego zachowania, postawy, nawyków, sposobu reagowania na życzenia klienta hotelowego oraz właściwą obsługę, odwołując się do zasad etyki i kultury zawodowej.
Technik hotelarstwa powinien odznaczać się następującymi cechami: dobra aparycja i wysoka kultura osobista, umiejętność pracy w zespole, zdolności innowacyjne i adaptacyjne,
Wybierając zawód w branży hotelarskiej trzeba mieć na uwadze, że hotel to nie tylko budynek. To przede wszystkim pracownicy, którzy tworzą w nim niepowtarzalną atmosferę sprawiają, że goście do niego wracają. Ten klimat tworzą właśnie ludzie: kompetentna, miła i służąca pomocą obsługa..
Nie ma szczególnych przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w tym zawodzie. Pewnym utrudnieniem mogą być wady wymowy oraz zaburzenia układu kostno – stawowego.
Nauka w technikum trwa 5 lat, podczas których nasi uczniowie zdobywają umiejętności zawodowe
Absolwent naszej szkoły jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- kompleksowej obsługi gości hotelowych,
- prowadzenia działalności promocyjnej oraz sprzedaży usług hotelarskich,
- rezerwowania usług hotelarskich,
- obsługi elektronicznych systemów hotelowych,
- sporządzania dokumentacji związanej z rezerwacją i organizacją usług hotelarskich, rozliczania kosztów pobytu gości,
- organizowania usług gastronomicznych,
- przygotowywania jednostek mieszkalnych do przyjęcia gości,
- organizowania i obsługi kongresów,
- konferencji i imprez okolicznościowych,
- przyjmowania i realizowania zamówień na hotelarskie usługi dodatkowe,
- współpracy z gestorami bazy noclegowej, biurami podróży i innymi podmiotami działającymi w otoczeniu hoteli.
W czasie nauki odpowiednio dobrane przedmioty oraz profesjonalna kadra umożliwiają uczniom zdobycie wiedzy zawodowej. Umiejętności praktyczne ćwiczone są w pracowniach szkolnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt oraz podczas praktyk w hotelach
Technik hotelarstwa może być zatrudniony w: hotelach i pensjonatach, w ruchomej bazie noclegowej: promy, statki , samoloty, pociągi międzynarodowe, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, branżowe organizacje i stowarzyszenia, biurach podróży, organach administracji publicznej odpowiedzialnej za promocję turystyki. Może również zdecydować się na własna działalność gospodarczą. Możliwości dalszego kształcenia Absolwent może kontynuować i doskonalić swoje kwalifikacje w ramach studiów licencjackich i magisterskich, na kierunkach: turystyka i rekreacja, hotelarstwo lub innych.
EGZAMINY – dwie kwalifikacje
Kwalifikacja 1 HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie- egzamin
Kwalifikacja 2 HGT.06. Realizacja usług w recepcji finansowej jednostek – egzamin
PRAKTYKA ZAWODOWA – 280 godzin
Klasa III – 140 godzin
Klasa IV– 140 godzin
Pomyślnie zdane egzaminy oraz ukończenie szkoły dają tytuł technika hotelarstwa, a zdany egzamin maturalny pozwala kontynuować naukę na studiach wyższych.
Dyplom zawodowy jest „furtką” do zatrudnienia w Polce i UE. Wysoko wykwalifikowani nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby uczniowie zdali wymagane egzaminy bez najmniejszego problemu, co często jest jedynie formalnością. Podczas nauki można również uzupełnić swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnych kursach zawodowych np.: kelnerskim, barmańskim, baristycznym.