Technik ekonomista
Technik ekonomista – to zawód wszechstronny i bardzo popularny na rynku pracy. Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi zatrudnienie na wielu stanowiskach w różnych jednostkach organizacyjnych oraz samozatrudnienie poprzez podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek.
Praca technika ekonomisty zdominowana jest wykonywaniem czynności biurowych, wypełnianiem druków, rejestrów zestawień finansowych, a więc pracą z cyframi i liczbami. Dlatego ważną cechą jest dobry wzrok oraz zręczność rąk i palców, przydatna w pracy na klawiaturze komputera. Przyszły ekonomista powinien być sumienny, dokładny, odpowiedzialny, dyskretny, odporny na emocje i stres, empatyczny i komunikatywny.
Ekonomista odpowiada między innymi za:
- prace związane z prowadzeniem gospodarki rzeczowymi składnikami majątkowymi,
- prowadzenie sekretariatu,
- sprawy księgowo-rozliczeniowe,
- sprawy kadrowo-płacowe w komórkach organizacyjnych: finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych, marketingu, reklamy, rekrutacji pracowników, sprzedaży.
- prace planistyczne, analityczne i sprawozdawcze,
- prace związane z prowadzeniem ewidencji ilościowo-wartościowych; z fakturowaniem transakcji;
- prace związane z prowadzeniem ewidencji podatkowych, obliczaniem podatków, naliczaniem wynagrodzeń i sporządzaniem list płac, prowadzeniem rozliczeń z kontrahentami i instytucjami, w tym również z tytułu podatków.
Ekonomista posiada umiejętności takie, jak:
- sprawne posługiwanie się wiedzą z zakresu podstaw ekonomii, finansów, ekonomiki, podstaw prawa i rachunkowości,
- samodzielne tworzenie dokumentacji handlowej, kadrowo – płacowej i finansowo – księgowej,
- planowanie, organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczej,
- prowadzenie rachunkowości, obliczanie podatków,
- analizowanie wskaźników ekonomicznych i sporządzanie sprawozdań z działalności podmiotów gospodarczych,
- stosowanie oprogramowania finansowo – księgowego.
Nauka w technikum trwa 5 lat, które można wykorzystać na dokładne zastanowienie się nad wyborem dalszej drogi i podjęcie decyzji, czy rozpocząć studia, podjąć zatrudnienie lub może jednocześnie studiować i pracować. Nauka w szkole przygotowuje do zawodu, który jest szerokoprofilowy, a to oznacza, że można uzyskać pracę wszędzie, gdzie prowadzona jest działalność przedsiębiorstw oraz w wielu instytucjach państwowych. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących poznaje się przedmioty zawodowe, które przede wszystkim nastawione są na efekty kształcenia praktycznego (systemy komputerowe w sprzedaży i w gospodarce zasobami rzeczowymi, systemy komputerowe w dokumentacji kadrowo-płacowej, rozliczenia finansowe jednostki organizacyjnej, kadry i płace, planowanie przedsięwzięć gospodarczych)
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych
EGZAMINY – dwie kwalifikacje
Kwalifikacja 1 EKA.04 Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej – egzamin
Kwalifikacja 2 EKA.05 Prowadzenie spraw kadrowo – płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych – egzamin
PRAKTYKA ZAWODOWA – 280 godzin
Klasa II – 140 godzin
Klasa III– 140 godzin
Pomyślnie zdane egzaminy oraz ukończenie szkoły dają tytuł technika ekonomisty, a zdany egzamin maturalny pozwala kontynuować naukę na studiach wyższych.
Dyplom zawodowy jest „furtką” do zatrudnienia w Polce i UE.
Wysoko wykwalifikowana kadra dokłada wszelkich starań, aby uczniowie zdali wymagane egzaminy na jak najwyższym poziomie.